Varia

Sten Kohlmann | Koroonaviirus korjab mänguürituste skalpe. Kas E3 messi surm ootab horisondil? 

Sten Kohlmann, 10. märts 2020, 16:14
Foto: AFP/Scanpix
Koroonaviirus. See tülikas putukas, mis igapäevaselt meediakanalites ringi hulbib ning paljusid inimesi paanikasse ajab. Olgugi, et võibolla oleme ise mulli liigselt suureks ajanud, ei saa üle ega ümber faktist – situatsioon on tõsine.

Praeguseks hetkeks on terve Itaalia karantiini pandud. Selle kõrval tunduvad uudised erinevate videomänguürituste ärajäämisega tegelikult tühised. Juba varasemalt on kannatanud e-spordivõistlused. Riot Games lükkas edasi „League of Legends'i“ Aasias toimuvad turniirid, neile järgnes Blizzard Gamesi „Overwatch.“

Samal teemal

Valve'i tulistamismängu „CS:GO“ Poolas toimunud võistluse finaali uksed tõmmati vaatajate nina ees lukku. Kõige viimaseks ohvriks olid aga „Mortal Kombat 11“ Last Chance Qualifier turniiride osalejad ning fännid. Koroonaviiruse hirmus tühistati mõlemad möödunud nädalal Chicagos toimuma pidanud võistlused. 

Juhtme on seinast tõmmanud ka suuremad mängumessid. Mänguarendajatele suunatud Game Developers Conference lükkus teadmata ajaks edasi, kuna iga päevaga suurenes kompaniide arv, kes kuulutasid, et jäävad viiruse tõttu eemale.

Iga-aastane Texase SXSW (South by Southwest) mess, mis pühendatud mängudele, filmidele ja muusikale, tühistas ürituse nädal enne algust. Kuigi Bostoni linnas toimunud PAX East ära ei jäänud, said ka nemad viiruse mõju tunda, kui mitmed suurfirmad (Sony, Capcom, CD Projekt RED) otsustasid mitte kohale tulla.

Kõik eelnimetatud üritused kahvatuvad aga maailma kahe suurima mängumessi kõrval: E3 ja Gamescom. Vähemalt praeguse seisuga ei näi kumbki veel pabistavat, eelkõige kindlalt tunneb end suve lõpus Saksamaal toimuv Gamescom. Vaid paar päeva tagasi avaldati esimesed osalised, kes üritusele enda toodangut esitlema tulevad. E3 korraldaja ESA (Electronic Software Association) on samuti plaanidega jätkamas, ent väidab, et hoiab situatsioonil silma peal.

Miks ilutseb aga pealkirjas vaid E3 nimi ning mitte Gamescomi oma? Sest sakslaste üritus kõnnib tunduvalt tugevamatel jalgadel ning kui peakski juhtuma halvim ja mess tänavu ei toimu, on Gamescomil piisavalt jõudu, et tuleval aastal veelgi parem üritus püsti panna. ESA ning E3 on aga viimaste aastatega aina enam hääbumas ning koroonaviirus võib nende jaoks olla viimaseks naelaks kirstukaanes.

E3 on aastaid, kui mitte aastakümneid olnud mängumesside kroonijuveel. Kui sind polnud E3-l, ei olnud sind olemas. Kõik mängufännid ootasid igat suve suure innuga, sest just seal tehti avalikuks oodatuimad teosed. Kuna tegemist oli eelkõige ajakirjanikele ning tööstuse liikmetele mõeldud üritusega, oli see seda ahvatlevam. E3 muutus kiirelt unistuste paigaks ning sellest kunagi osa saamine sai sihiks, mille poole nii mõnigi püüdles.

Mõned aastad tagasi tegi ESA otsuse E3-e avalikuks teha. See tähendas, et kui varasemalt oli tegemist eelkõige pressiüritusega, siis nüüd said kõik soovijad pileti osta ning messi ise kaema tulla. Iroonilisel kombel ei päästnud see juba toona väsimuse märke näitava sündmuse kahanevaid numbreid. 

Mullu suudeti korralikult ka ämbrisse astuda. Turvamata kodulehelt leiti nimekiri kõikide ajakirjanike ja influencer'ite kontaktandmetega. See tekitas aga situatsiooni, kus paljud neist sattusid ahistamise ohvriks. ESA käis hiljem välja aga vaid lühikese vabanduse ning sellega nendepoolne patukahetsus ka piirdus. Usaldus kadus.

Õnneks või kahjuks on mängumeedia aastate jooksul korralikult muutunud ning kui 1990ndatel ning 2000ndate alguses oli ajakirjanikel info levitamises oluline roll, siis nüüdseks on kompaniid aru saanud, et kõike saab teha ise, ilma vahelülita. Näiteks on Nintendo juba pikalt loobunud kohapeal pressikonverentside tegemisest ning avaldab infot hoopiski videoülekannete vahendusel. 

PlayStation on viimastel aastatel rohkem rõhku pannud enda loodud ürituste korraldamisele ning jääb tänavu juba teist korda E3 möllust tervenisti eemale. Esmakordselt kuulutas üritusest kõrvale jäämisest ka üks prominentsemaid saatejuhte ja mõjuisikuid Geoff Keighley. Keighley, muuseas, on aga teist aastat järjest osalemas Gamescomil, kus mehe korraldada avaõhtu galasõu. Järjekordne põhjus sellele, miks pealkiri vaid ühele üritusele puid alla loobib.

Kõik erinevad pisemad tegurid moodustavad suure lumepalli, mis kasvava kiirusega mäest alla rullub. Relevantsuse kadumine, usalduse kuritarvitamine, suutmatus osalejate andmeid kaitsta. Jupid, mis moodustavad terviku.

Koroonaviirus ohustab eelkõige neid, kes turjal juba suuremas koguses eluaastaid või kes juba varasemalt tervisehädadega kimpus. E3 sümptomid on juba praegu üsna kriitilised. Koroonaviiruse hoop võib olla letaalne.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee